Czy wiesz, że wrażenia zapachowe zależą od stanu zdrowia? Podczas warsztatów PROFUMIOTAMARA zwrócimy uwagę na ten właśnie aspekt i podzielę się z Tobą wszechstronną, interdyscyplinarną wiedzą na temat zmysłu powonienia i terapeutycznego działania zapachów.
Zmysł węchu związany jest z hedonizmem, jak wykazał Henry T. Flinck, amerykański filozof i krytyk, ma on również ogromny wpływ na stopień przyjemności, jaką czerpiemy zwłaszcza z jedzenia. Wyjaśnię ci, dlaczego kompozycje zapachowe gourmand są moim znakiem rozpoznawczym, dlaczego są mi najbliższe i uważam je za skuteczne w różnego rodzaju terapiach.
Kiedy delektujemy się pożywieniem jego aromat znajdujący się w jamie gębowej dociera do przegród nosowych przez tylną część gardła i wydychany jest przez nozdrza. W rezultacie poznajemy zapach pożywienia od środka. Zjawisko to nazywamy „węchem wydechowym” (retronasal olfaction). Ten sposób wąchania funkcjonuje na podstawie odrębnego zestawu reguł sensorycznych.
Dwie drogi prowadzące do nosa – jedna ze świata zewnętrznego, a druga od strony gębowej – mają odpowiedniki w psychologii postrzegania zapachów (fizjologia i duchowość). Zatem umiejscowienie źródła zapachu wewnątrz naszego ciała lub poza nim – wyznacza sposób, w jaki go odbieramy. Zmysły zapachu i smaku wspólnie uczestniczą w postrzeganiu smaku, doznania jednego wpływają na drugi.
Kompozycje zapachowe gourmand kojarzymy zazwyczaj z wanilią, mlekiem, bitą śmietaną, wypiekami cukierniczymi, lodami, różnymi smakołykami, które dostarczają przyjemności zapachowej oraz smakowej (wdech, wydech, kanał Jacobsa, ecc).
Jest to niezwykle ważna rodzina zapachów w kontekście terapii i wspierania systemu nerwowego człowieka zwłaszcza w procesie terapii psychologicznej. Nuty gourmand połączyć można z różnym substancjami (słonymi, gorzkimi, kwaśnymi, zwierzęcymi, kwiatowymi, ozonowymi, morskimi, ziemistymi, drzewnymi, zielonymi i oczywiście paletą smakowitych owoców czy warzyw) dzięki czemu uzyskać możemy najbardziej oryginalny i zaskakujący, frapujący, wręcz uzależniający zapach.
Czy wiesz, że olejek eteryczny z wanilii nie istnieje, ale w perfumiarstwie korzysta się z absolutu wanilii 10% w etanolu. Absolut z prawdziwej wanilii ma wysoką cenę bowiem uprawa wanilii wymaga bowiem odpowiednich warunków klimatycznych oraz ręcznego zapylania. Po 1,5 miesiąca od zapylenia wanilia dopiero osiąga odpowiednią wielkość i zaczyna się proces jej dojrzewania, który trwa 7-8 miesięcy. Wówczas można ją już sortować, transportować oraz wykonuje się ekstrakcję.
Wanilina to z kolei główny składnik odpowiedzialny za aromat wanilii, który jest utrwalaczem perfum i wykorzystuje się ją też w preparatach odstraszających komary.
Waniliowe nuty można znaleźć w żywicy benzoesowej. Innym zapachem z rodziny gourmand jest maltol, izolat w proszku przypominający słodki, cukierkowo-karmelowy aromat i smak waty cukrowej. Zyskał uznanie w latach 90. tych dzięki kompozycji Angel Thierrego Muglera, gdzie z paczulą połączył się w ulubiony cukierniczy akord.
Zapraszam na dwu odcinkowy warsztat on line (może być też stacjonarny) poświęcony wszechstronnemu zastosowaniu wanilii oraz innym naturalnym oraz syntetycznym substancjom wykorzystywanym w kompozycjach perfumiarskich i nie tylko, podczas którego stworzymy krok po kroku zapachy na ich bazie.
- Będzie okazja aby wybrać ulubiony olejek eteryczny lub kompozycję, którą będziesz mogła nosić na bransoletce Bracciale Corallino w celach terapeutycznych.
- Zaproszę wybitnych specjalistów z branży perfumiarskiej, którym w trakcie warsztatów zadamy interesujące nas pytania.
- Dowiesz się, dlaczego zapachy gourmand są najbardziej rozwijającą się obecnie rodziną zapachów, w jaki sposób i na jakie części mózgu wpływają? Na czym polega ich działanie terapeutyczno-psychologiczne?
- Przedstawię ofertę charakterystycznych i najciekawszych zapachów gourmand.
Dołącz do Akademii PROFUMIOTAMARA, NEUROSCENTS&ART
SMELL EDUCATION, zmysł powonienia i jego terapeutyczne właściwości.
Zapisy: artidea@kosmetykaikosmetologia.pl