O nas

SMELL EDUCATION

COGNITIVE WELLNESS 

PSYCHOLOGIA ZAPACHU I TERAPIA SZTUKĄ.

DOBROSTAN W OPARCIU O ZMYSŁ POWONIENIA POWIĄZANY Z FUNKCJAMI POZNAWCZYMI MÓZGU.

 
17952499_1690818450935573_2644751745661716634_n  
Nazywam się Tamara Gotowicka i mam pasję. Od ponad 25 lat jestem dziennikarką, wydawcą Kosmetyki i Kosmetologii – czasopismo branżowe od 1993 r. Jestem doktorem, italianistką, literaturoznawczynią, wykładowcą, twórczynią marki PROFUMIOTAMARA. 
 
Stworzyłam pierwszy w Polsce program edukacyjny – SMELL EDUCATION, w ramach których zapraszam na warsztaty poświęcone zmysłowi powonienia w szerokim kontekście: terapeutycznym, antropologicznym, filozoficznym, humanistycznym, literackim, historycznym, kulturowo-socjologicznym i marketingowym. 
 
W ramach ProfumioTamara tworzę kompozycje zapachowe na indywidualne zamówienie i pachnącą biżuterię nawiązując do literatury i sztuki. 
 
W kręgu moich zainteresowań znalazła się psychologia sztuki i zapachu (artterapia, literaturoterapia) oraz neurobiologia, które propaguję zapraszając na warsztaty oraz na cykliczne wywiady w ramach programu edukacyjnego kosmetykaikosmetologia.pl APERITIVO. Przeprowadzam je z ekspertami z różnych obszarów dotyczących szeroko pojętego piękna. Poruszam tematykę zdrowia, pielęgnacji, dobrostanu, stylu życia, także mody oraz rozwoju osobistego. 
 
W ramach PSYCHOKOSMETOLOGII propaguję zatem ZDROWY STYL ŻYCIA, ROZWÓJ OSOBISTY, gdzie natura i sztuka, w tym literatura, sprzyjają URODZIE ORAZ DOBREMU SAMOPOCZUCIU. To od niego i zdrowia mózgu zależy jakość naszego życia.  
 
 
Jestem humanistką, italianistką i Włochy to moja druga, duchowa ojczyzna, gdzie czerpię inspiracje. Podczas warsztatów i wykładów łączę wiedzę z zakresu psychologii zapachu i neurobiologii z literaturą, sztuką i muzyką.   
 
Od wielu lat na łamach prasy kobiecej i czasopisma KOSMETYKA I KOSMETOLOGIA, obecnie (PSYCHO)KOSMETOLOGIA, propaguję wszystko to, co służy zdrowemu stylowi życiu, dobaniu o funkcje pozaawcze mózgu, dobrostanowi i spełnieniu.
 
Propaguję dbanie o zdrowy styl życia, stąd moje propozycje związane z dbaniem o ciało, o jego systematyczny ruch. Od  dziecka gram w tenisa i jeżdzę na nartach, uwielbiam taniec, zwłaszcza balet. W ramach warsztatów proponuję autorski program RYTUAŁ MEDYTACJI W RUCHU z  elementami tańca, baletu, wpływającymi na grację, eksponującymi kobiecość wraz z zapachem, który pozwala na świadomy oddech, odprężenie, zatrzymanie się, poczucie siebie w ciele. 
 
Karierę dziennikarską rozpoczęłam od pracy w prasie kobiecej  (m. in w redakcjach czasopism kobiecych, takich jak: Twój Styl, Pani, Viva, Olivia, Samo zdrowie) na stanowisku redaktor urody i zdrowia, a w 2005 roku zostałam wydawcą czasopisma KOSMETYKA I KOSMETOLOGIA, które przekształciłam w PSYCHOKOSMETOLOGIĘ. 
 
 
 
 
 
 
 
Będąc filologiem i pomysłodawczynią pierwszych kursów języka angielskiego i włoskiego branży kosmetycznej,  zwieńczeniem tego projektu jest wydany w 2005 roku pierwszy podręcznik do nauki języka angielskiego dla branży kosmetycznej „English for Beauty Therapists”wyd. PZWL. W 2020 roku pojawiła się już kolejna, trzecia jego edycja, w której CD zastąpiono mp3.  
 
 
W 2007 roku zainspirowana włoskimi klimatami tworzenia kosmetyków naturalnych, stworzyłam pierwszy w Polsce autorki program – WARSZTATY TWORZENIA KOSMETYKÓW NATURALNYCH O PIĘKNYCH ZAPACHACH, które prowadziłam dla pracowników firm, przekazując wiedzę z zakresu well-being, w połączeniu ze sztuką, literaturą i muzyką.  
 
 
 
Wkrótce narodził się kolejny pomysł warsztatów, związanych z innowacyjnym projektem – SMELL EDUCATION, który powstał , dzięki badaniu w ramach doktoratu zmysłu powonienia i jego wpływu na  funkcje poznawcze mózgu.
 
Jestem autorką wielu publikacji naukowych oraz występuję jako prelegentka na konferencjach naukowych w kraju i zagranicą. W kręgu moich zainteresowań naukowych znajduje się neurobioologia, Medicine in Humanities, somatopoetyka, ekofilozofia, literatura włoska, apodemiczna, fonetyka angielska.  
Międzynarodowa Konferencja Naukowa we Florencji, maj 2019, opowiadam o pamięci zapachowej i emocjach wywołanych wspomnieniami olfaktorycznymi.
 
Współpracuję z włoskimi ekspertami z Mediolańskiego Instytutu Perfumiarstwa, ze słynnymi tamtejszymi manufakturami, muzeami, biorę udział w festiwalach, eventach. Przygotowuję publikacje, wykłady oraz warsztaty w ramach programu SMELL EDUCATION także z myślą o dzieciach i seniorach.  
 
 
16997937_1360165300720830_9049969119340258005_n
Projekty edukacyjne w ramach SMELL EDUCATION powstają na indywidualne zamówienie instytucji we współpracy z włoskimi ekspertami z dziedziny perfumiarstwa oraz psychologii sztuki. Ich celem jest dzielenie się wiedzą, rozwój wrażliwości, pozytywnego podejścia do życia, odnalezienie dobrostanu, wzmocnienie pozytywnych cech charakteru, określenie swoich wartości oraz talentów.  A to wszystko w oparciu o sztukoterapię, biblioterapię, neurobiologię, kreatywność i rozwój pasji z ZAPACHEM w roli głównej, który prowadzi nasz mózg do dobrostanu i harmonijnego funkcjonowania.  

+48 535722565

e-mail: artidea@kosmetykaikosmetologia.pl