PREZENTACJA KSIĄŻKI KATARZYNY PAKOSIŃSKIEJ


Tamara Gotowicka – KOSMETYKA I KOSMETOLOGIA z Katarzyną Pakosińską
Radio Kolor zaprosiło nas na spotkanie KOLORY KOBIET, podczas którego Katarzyna Pakosińska zaprezentowała swoją najnowszą książkę poświęconą Gruzji, pt „Georgialiki”.

Wieczór poświęcony był także zdrowiu, profilaktyce związanej z zapobieganiem nowotworom szyjki macicy i piersi. Dlatego z uwagą wysłuchaliśmy prelekcji Małgorzaty Rejent – pielęgniarki ds. profilaktyki oraz Doroty Orłowskiej – położnej, z warszawskiego Centrum Onkologii. Ekspertki przekonywały o konieczności regularnych badań.

To najskuteczniejsza metoda zapobiegania oraz wczesnego wykrywania nowotworów. Okazuje się, że dzięki temu 5-6 lat przed stanem rakowym, można już wykryć pewne zmiany. Szczepionki nie gwarantują 100 proc. zabezpieczenia, jeśli nie będziemy poddawać się okresowym badaniom.
Co ciekawe, w przypadku cytologii od 2007 roku Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje specjalne szczoteczki do właściwego pobierania materiału do analizy. Zatem zwracajmy uwagę, czy są one stosowane podczas tego badania.
Jeśli chodzi o badanie piersi u osób młodych (są wówczas o budowie gruczołowatej), najlepszą metodą jest USG. U kobiet starszych (40-60 lat) piersi mają znacznie więcej tłuszczu i z tego powodu zaleca się mammografię. Ale zdarza się, że u niektórych z pań wystarcza badanie USG, o czym powinien zadecydować już lekarz.