WARSZTATY ZAPACHOWE: MIRRA I ŻYWICE. WALORY ZAPACHU ORAZ TERAPIA SKÓRY

Jak wspierać kondycję skóry? Pomyślałam o królewskim, świętym olejku z mirry, który można stosować na skórę punktowo bez rozcieńczenia i awokado, w tym oleju można olejki rozpuszczać przed naniesienim ich na skórę. A awokado słynie z wszechstronnego działania na kondycję skóry, nadając jej zdrowego kolorytu.

Mirra jest należy do najdroższych substancji świata starożytnego. Wykorzystywano jej właściwości medyczne, kosmetyczne, ale też była też ważnym surowcem kojarzonym z religijnym aspektem jej woni i walorów. Nic dziwnego, że Estera mogła stanąć przed królem po kilku miesięcznej  pielęgnacji skóry mirrą, o czym czytamy w Starym Testamencie.

Mirra to olejek Matki Ziemi i przypomina o kruchości życia ludzkiego, przemijaniu, jej zapach jest tajemniczy, podobnie jak księżyc i potrafi wiele. Zabliźnia rany, też te duchowe. Podczas warsztatu przytoczę fragmenty literatury, w tym biblijne, w których będziemy odnajdywać symboliczne nawiązania i zinterpretujemy zaprezentowane metafory oraz wyniki badań nad neurologicznym i medycznym zastosowaniem mirry (na afty, ból i zapalenie gardła, problemy gastryczne, ecc).

Olejek z mirry wykorzystuje się do pielęgnacji skóry podrażnionej, suchej z problemami, wykwitami i trądzikiem. Znany jest z niwelowania blizn oraz działania antyseptycznego, więc stosować go można na skaleczenia. I dodam, że mirra chroni skórę niczym filtr SPF przed słońcem.

Walor zapachowy mirry z pewnością przyciąga perfumiarzy do eksperymentowania z tą żywicą. Jest balsamiczny, ciepły, głęboki, słodki, jak sensualne białe kwiaty, z nutami drzewnymi, rozgrzanym piaskiem, popiołem, nieco gumiasty. Olejek z Indii pachnie gorzkawo i żywicznie,  ten z Namibii ma nutę kadzidlaną, więc nieco słodszą. 

Olejek z mirry sprawdza się na ból głowy i koi system nerwowy, nasyca zgłodniały organizm energią życia. A wiadomo, że od psychiki zależy w dużej mierze wygląd skóry.

W pestce z awokado, o smaku nieco gorzkim, którą po wysuszeniu ścieram na tartce i dodaję do dań, oprócz antyoksydantów, znajdują się minerały, magnes, potas, wapń, i składniki odżywcze, które wpływają na produkcję kolagenu. Składniki te poprawiają też pracę serca, regulując poziom cukru we krwi i wpływają na wzrok.

Co wspiera skórę? Z pewnością przebywanie w naturze, patrzenie na różne odcienie kojącej mózg zieleni, wyciszanie, świadomy oddechem na świeżym powietrzu, co dotlenienia i sprzyja regeneracji. Kołysząc się (ukochane ciało) w hamaku, co  dobrze wpływa na fale mózgowe i wsłuchując się w przedburzowy świegot ptaków, powiew letniego wiatru dmuchającego w szeleszczące drzewa, myślę o zapachu świętej mirry połączonej z goryczką pestki awokado. Otulilabym ten duet esencją kapryśnej róży, niezbyt słodką i niezbyt wytrawną.

Ciekawa jestem twojej inwencji i z czym połączysz mirrę? Dlatego zapraszam na trzy odcinkowy warsztat on line  (też stacjonarny) poświęcony wszechstronnemu zastosowaniu mirry oraz innym żywicom w kompozycjach perfumiarskich i nie tylko, podczas którego stworzymy krok po kroku zapachy na ich bazie.

  • Zaproszę wybitnych specjalistów z branży perfumiarskiej, którym w trakcie warsztatów. zadamy interesujące nas pytania.
  • Przedstawię ofertę charakterystycznych i najciekawszych zapachów z mirrą i żywicami.
  • Dowiesz się, jak żywice działają na funkcje poznawcze mózgu oraz dlaczego zapachy gourmand są najbardziej rozwijającą się obecnie rodziną zapachów, w jaki sposób i na jakie części mózgu wpływają?
  • Na czym polega ich działanie terapeutyczno-psychologiczne.

Dołącz do Akademii PROFUMIOTAMARA, NEUROSCENTS&ART

SMELL EDUCATION, zmysł powonienia i jego terapeutyczne właściwości.

Zapisy: artidea@kosmetykaikosmetologia.pl