JAK KIEROWAĆ EMOCJAMI?

Bożena Figarska-Religa jest lekarzem z praktyką psychiatryczną i autorką książki, którą chciałabym polecić – „JAK WŁADAĆ SWOIMI EMOCJAMI I PANOWAĆ NAD WŁASNYM ŚWIATEM”? (wyd. RAVI). Jeśli PRZEZNACZENIE CZŁOWIEKA UKRYTE JEST W JEGO DUSZY (cyt. Herodot), to najważniejsze, abyśmy poznali ją. To z pewnością nie jest łatwe zadanie.

Nasze emocje są nagrodą albo karą – podkreśla autorka. Dzięki uczuciom wyglądamy piękniej lub nagle przybywa nam lat. Każdy z nas doświadczył tego, że dzięki emocjom chce się rano wstać albo wręcz przeciwnie! Co jest źródłem ich niezwykłej mocy? Nasz mózg! Człowiek nie jest wątły, kruchy. Jesteśmy bardzo żywotni, pełni mocy. Możemy zatem decydować o jakości naszego życia. Chcąc żyć pięknie, szczęśliwie, musimy rozróżnić zakotwiczone w mózgu wzorce, schematy myślenia. Wzmacniać te, które służą radości i zmieniać te, które czynią życie złym. Dlatego tak ważne jest aby dawać sobie radę z przeciwnościami losu. Należy zadawać sobie pytanie, czego miało nauczyć mnie to zdarzenie. Pamiętajmy, że spełniają się rzeczy, których jesteśmy pewni.

Zatem starajmy się, kształtować wizję przyszłości. Nie poświęcajmy zbytniej uwagi sprawom mało ważnym. Życie jest tym, co mamy jeszcze do zrobienia, Oprócz  marzeń, planów, na które powinniśmy poświęcać codziennie czas, ważne jest też uczucie wdzięczności. Podziękowanie losowi i innym za rzeczy niezwykłe w naszym życiu. Poczucie wdzięczności usuwa uczucie lęku.

jak władać emocjami_n

Bardzo ważnym elementem naszego  życia jest ruch. Zauważmy, że kiedy działamy jesteśmy szczęśliwi, nasze kroki są dynamiczne, postawa wyprostowana. Stąpamy mocno po ziemi, podnosimy swój nastrój i poczucie pewności siebie. Również emocje pochodzą z ruchu, z działania. W ten sposób pobudzamy umysł do działania.

Taniec przynosi radość, budzi seksualność. Bieganie daje poczucie siły, wytrzymałości, odpręża. Jazda na rowerze czy nartach to uczucie wolności, pokonywania barier, chwila zapomnienia. Dlatego bardzo ważne abyśmy każdego dnia poświęcali czas na aktywność fizyczną.

Niezwykle ważną rzeczą w kreowaniu dobrego samopoczucia jest przyjęcie odpowiedniej postawy. Z reguły przeżycia powodują określoną fizjologię. Jeśli postanawiasz trzymać fason, wyjść z przysłowiowego dołka, to możesz przyjąć postawę zwycięzcy. Od razu zmienimy samopoczucie. Postawa wyrażająca radość powoduje, że zaczynamy ją odczuwać. Tak właśnie funkcjonuje i współgra UMYSŁ-CIAŁO. Jeśli nie kontrolujemy swojego ciała, nie dbamy o jego energię, wówczas zmierzamy w kierunku lęku i depresji.

Posiadamy absolutnie wszystko, co jest niezbędne do doskonałego życia. Poznając potęgę fizjologii, nie pozwolimy już więcej na poczucie przygnębienia, żalu, złości.
W chwili smutku, wystarczy wyjść na zewnątrz, poruszać się w rytmie muzyki, zastosować do tego odpowiedni zapach (oelejek eteryczny stymulujący wydzielanie endorfin), energicznie wstać, przejść się. Wreszcie zmusić się do uśmiechu, który powoduje, że aż 80 mięśni wysyła sygnał do mózgu i automatycznie poprawia się nastój. Proste? Zatem do DZIEŁA!

WHEN YOU FEEL OVERWHELMED AND ANXIOUS TRY CALMING YOU BY NAMING:
5 things you can see
4 things you can hear
3 things you can feel
2 things you can smell
1 thing you can taste

GOOD LUCK! BUONA FORTUNA
Tamara Gotowicka