DEBATA O SUPLEMENTACH

IMG_1821W środowisku medycznym trwa właśnie ostra dyskusja na temat suplementów diety. A to na skutek opublikowanych w USA badań, które donoszą, że niektóre witaminy i minerały w zbyt dużych dawkach są szkodliwe dla naszego zdrowia.
 

[Gualler E and others. Enough Is enough: Stop wasting money on vitamin and mineral supplements.

Na konferencji prasowej poświęconej idei Anti Aging, jako głównego nurtu usług pielęgnacji urody,  nie mogło zabraknąć więc i tego zagadnienia. Głos zabrał prof. dr hab. Marcin Molski, z Wydziału Chemii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, który zaprezentował korzyści oraz zagrożenia płynące z suplementacji. Jedno jest pewne, jak podkreślił, że wśród substancji deficytowych u Polaków na pierwszym miejscu wymienić można: cynk, jod, magnes, selen, koenzym Q10, krzem, kwas hialuronowy, którego poziom obniża się latem, czy witaminę K, której pozbywamy się pod wpływem antybiotykoterapii.
IMG_1820
Zanim jednak będziemy poszukiwać odpowiedników syntetycznych, niekoniecznie zdrowych, to warto czytać etykietki produktów i nastawić się na odpowiednią dietę bogatą w owoce i warzywa. Jeśli jemy np. jabłko, to koniecznie z gniazdem nasiennym, które jest najcenniejsze z powodu pektyn, których jest szczególnie dużo na ich ściankach i blaszkach. Kiwi to wręcz obowiązkowy owoc dla palaczy, którym profesor zaleca jego spożycie po wypaleniu papierosa. Źródło witaminy C i E, zwalczających m. in. wolne rodniki. Sięgając po granatowiec właściwy nie zniechęcajmy się do jego cierpko-kwaśnej otoczki. Okazuje się, że to właśnie w niej jest źródło tego, co najlepsze dla zdrowia. Działa antynowotworowo, jest silnym fitoestrogenem i reguluje zły cholesterol. Z kolei szczególną ofertą biochemiczną dla pań są preparaty z olejem z wiesiołka, bogate w Omega 3, działające na proglandestyny i nasz układ hormonalny. Olej z wiesiołka nie tylko pielęgnuje skórę, przyspiesza gojenie, ale także niweluje bóle miesiączkowe i przeciwdziała nowotworowi piersi.
Więcej na temat debaty dotyczącej suplementacji w nr 100 czasopisma KOSMETYKA I KOSMETOLOGIA.