BLEND-A-MED I PIĘKNE ZĘBY


W roku 1949 niemiecki chemik wynalazł pastę do zębów. Ale już w starożytności  stosowano różne specyfiki do pielęgnacji zębów, a zwłaszcza w celu zapewnienia im bieli. W 1951 roku naukowcy z Instytutu Blend-a-med opracowali innowacyjne  technologie aby chronić zęby. To marka Blend-a-med zasłynęła z zastosowania fluoru. Czy zastanawialiście się co znajduje się nowoczesnej paście do zębów?
Jej zadaniem jest pielęgnować nasze zęby pod względem estetycznym, ale przede wszystkim ma być środkiem leczniczym dbającym o ich stan, działającym profilaktycznie przeciwko powstawaniu próchnicy, erozji, nadwrażliwości i chorobom przyzębia. Pasta do zębów jako uniwersalny środek do codziennej higieny jamy ustnej został upowszechniony w Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie XIX wieku. Globalną firmą produkującą pasty do zębów jest Procter & Gamble, a jej pionierska działalność doprowadziła w 1955 r. do powstania prawdziwie innowacyjnego produktu – podkreśliła profesor Ewa Iwanicka-Grzegorek, adiunkt Katedry Stomatologii Zachowawczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W 1955 roku naukowcy P&G wraz Uniwersytetem w Indianie stworzyli pierwszą pastę do zębów z fluorem, której działanie zostało potwierdzone klinicznie. Zawarty w paście fluor chronił przed próchnicą, w przeszłości drugą najczęściej spotykaną chorobą, co potwierdziło w 1960 roku Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne (American Dental Association, ADA). W 1976 roku Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne (American Chemical Society) uznało pastę z fluorem za jedno ze stu największych wynalazków minionego stulecia.

Jak dowiedzieliśmy się na konferencji, właśnie w latach 60. ubiegłego wieku po raz pierwszy w komunikacji marki pojawił się wizerunek nadgryzionego zielonego jabłka. Od tamtej pory stało się ono międzynarodowym symbolem zdrowych zębów i dziąseł oraz znakiem rozpoznawczym Blend-a-med. Jabłko zwracało uwagę na poważny i dotąd ignorowany problem zapalenia przyzębia wiążący się z utratą zębów.

Zespół Procter & Gamble opracował w latach 70. Fluoristat, udoskonalony system uwalniania fluoru. Umożliwił on powstanie w latach 80. kolejnego innowacyjnego produktu P&G – pierwszej pasty usuwającej kamień nazębny. Za to osiągnięcie w 1995 roku rząd USA przyznał firmie P&G nagrodę National Medalof Technology.

Lata 90. to czas produktów wybielających. Dzięki modzie na piękny holliwoodzki uśmiech połączono aspekt zdrowia i urody. Rozwój technologii pozwolił na opracowanie wyjątkowego duetu wybielającego: pasty do zębów i akceleratora, dzięki którym uśmiech staje się bielszy już po 3 dniach stosowania. 15 lat badań, 70 prac naukowych i testów klinicznych, ponad 100 naukowców i wiele opatentowanych rozwiązań przyniosło przełom w postaci stworzonej w laboratoriach P&G formuły Stannous Complex – największej innowacji od czasów fluoru. Dzięki temu odkryciu Blend-a-med opracował najbardziej zaawansowaną technologicznie pastę do zębów, która skutecznie zwalcza choroby dziąseł i nadwrażliwość zębów. Obecnie Blend-a-med prezentuje się jako marka dbająca zarówno o tradycje, jak i innowacje. Opakowania Blend-a-med mają teraz nowy, biały kolor, który symbolizuje eksperckie i naukowe dziedzictwo marki, która oferuje przełomowe technologie takie jak Stabilizowany Związek Cyny i Fluoru. Formuła ta nie tylko czyści i wybiela zęby w najlepszy sposób, ale także wzmacnia je i zapewnia najlepszą ochronę.

Jak zauważyła profesor Ewa Iwanicka-Grzegorek, adiunkt Katedry Stomatologii Zachowawczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: Ostatnie lata przyniosły znaczną zmianę naszych nawyków i trendów żywieniowych. Nasza dieta obfituje dziś w produkty wysoko przetworzone, których stałym składnikiem jest cukier. Dostarczanie go wraz z pożywieniem prowadzi do powstawania szkodliwych dla zębów kwasów organicznych, a te z kolei powodują próchnicę zębów. Ponadto, na skutek działania tych kwasów dochodzi do rozmiękczenia, a następnie uszkodzenia szkliwa. Szacuje się, że w Polsce na kwasową erozję szkliwa cierpi aż 30-40proc. populacji. Zaawansowany kompleks składników czynnych w paście Blend-a-med Complete Protect Expert zapewnia kompleksowe działanie, wbudowuje się w strukturę zęba a ponadto tworzy na nim długotrwałą barierę ochronną przed działaniem kwasów pochodzących z pożywienia – jak podkreśliła dr Beata Golan, Dyrektor ds. Naukowych Instytutu Blend-a-med Oral-B.

Jeśli chodzi o zalecenia, które mogą pomóc nam zapobiegać kwasowej erozji szkliwa to powinniśmy:

  1. Ograniczyć produkty o wysokiej kwasowości (np. napoje gazowane typu soft drink) w diecie
  2. Płukać jamę ustną wodą po spożyciu kwaśnych owoców lub warzyw
  3. Unikać mycia zębów zaraz po bogatym w kwasy posiłku (należy odczekać godzinę, aby ślina zneutralizowała kwaśne pH).

Teraz już wiem, że moje zdrowe i białe zęby zawdzięczają to wszystko tej właśnie paście, którą stosuję od wielu już lat. Wierna jestem jednak jednej z pierwszych jej wersji, o nazwie/smaku MILD, bo on właśnie przypadł mi do gustu. Inne są dla mnie zbyt mocne i mam wrażenie, że podrażniają moje dziąsła.
Bardzo mi jest więc przykro, że materiał filmowy, który nagraliśmy z tego niezwykle ciekawego eventu wraz z wywiadem Pani Profesor Ewy Iwanickiej-Grzegorek, do mojego programu telewizyjnego, przepadł… Padła karta. Złośliwość rzeczy martwych… Ale cóż, pomimo tego, uśmiechamy się i życzymy Wam pięknego, zdrowego uśmiechu!
Tamara Gotowicka