WITAMINA D – WSPARCIE DLA NASZEGO ZDROWIA

Czujesz się wyczerpana, zmęczona, masz obniżony nastrój? A może cierpisz na bóle kostno-mieśniowe, brak apetytu, bezsenność, biegunkę, niesmak, czy pieczenie w jamie ustnej? To może być sygnał, że masz niedobór witaminy D!

22-23 września 2017 roku odbyła się Międzynarodowa Konferencja poświęcona witaminie D, EVIDAS 2017. Wybitni eksperci przedstawili wyniki badań dotyczące roli witaminy D w naszym organizmie.

Jak przekonywali Prelegenci, Witamina D nie tylko reguluje prawidłową gospodarkę wapniowo-fosforanową, ale także wpływa na pracę ok. 200 genów odpowiedzialnych za zdrowie! A jednak okazuje się, że aż 90 proc Polaków cierpi na jej niedobór!

Profesor nadzw. dr hab. n med Paweł Płudowski z Warszawskiego Instytutu Pomnik Zdrowia Dziecka zajmuje się problematyką wpływu witaminy D na zdrowie i jak podkreślił – do niedawna deficyt witaminy D łączono z ryzykiem rozwoju krzywicy. Natomiast obecnie wiadomo, że jest to dodatkowy czynnik ryzyka wielu chorób cywilizacyjnych takich, jak: choroby serca, Alzhaimer, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby nowotworowe, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia metaboliczne, choroby infekcyjne wynikające z obniżonej odporności, jak również zaburzenia neuropsychiatryczne, w tym depresja!

Prawidłowy poziom witaminy D wzmacnia kości i poprawia stan mięśni, ich masę i siłę, które ulegają zmniejszeniu wraz ze starzeniem – podkreśliła prof. dr hab. n. med. Ewa Marcinowska-Suchowierska.

Osobom po 65 roku życia należy podawać witaminę D nie tylko przez cały rok, ale też w zwiększonej ilości

Dr n med. Justyna Czech-Kowalska, z Kliniki Neonatologii, Patologiii i Intensywnej Terapii Noworodka w Centrum Zdrowia Dziecka zwróciła uwagę na konieczność suplementacji witaminy D przez kobiety w ciąży. Potomstwo kobiet z niedoborami witaminy D w ciąży powoduje, że u noworodka wystąpią te niedobory. Niepokojące jest to, że u 80-95 proc. polskich dzieci powyżej 1. roku życia ilość witaminy D dostarczana w posiłkach jest zbyt mała.

Profesor dr hab. n. med Ewa Sewerynek z Zakładu Zaburzeń Endokrynnych i Metabolizmu Kostnego z Łodzi opowiedziała o roli witaminy D w chorobach tarczycy, zwłaszcza w zmianach zapalnych typu Hashimoto. Jej niedobór sprzyja chorobom autoimuunologicznym. Zatem należy witaminę D suplementować jako profilaktykę zmian zapalnych tarczycy.


Na koniec dr Jarosław Krzywański z Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej w Warszawie zaznaczył, że witamina D ma znaczenie w utrzymaniu dobrostanu układu mięśniowo-szkieletowego, dlatego należy ją suplementować w miesiącach jesienno-ziomowych oraz w grupach sportowców trenujących w halach.

Pierwsze badania nad witaminą D w tym zakresie prowadzono już w Rosji i Niemczech w latach 30. XX wieku

Lecę więc na badanie poziomu witaminy D. A jeśli okaże się, że mam jej niedobór to sięgnę po preparat Naturell Witaminę D do ssania, która wyprodukowana została z naturalnej lanoliny z runa owczego. Do tego nie zapominam o odpowiedniej diecie. I równie pięknie i kolorowo wyglądających  posiłkach, jak te owocowo-warzywne TORTY! NA ZDROWIE!

Tamara Gotowicka