ZAPACH W TESTACH NA STANY DEMENCJI

 

My interests are connected with smell, brain and dementia. In this difficult time, I want to encourage you to pay attention to our thoughts and emotions!

Inteligencja zdrowotna rules! Mózg żyje 15-20 lat dłużej niż ciało. Niemniej około 60 roku życia rozpoczyna się jego starzenie …. Białko REST, które jest w młodości, a potem zanika, by ponownie u niektórych osób pojawić się w dużej ilości na starość, pozwala zachować świetne zdrowie umysłowe i fizyczne bowiem hamuje ekspresję genów starzenia się. Osoby z demencją, Alzhaimerem czy Parkinsonem, tego białka REST w mózgu nie mają. Badajmy jego poziom.

Istnieją proste testy zapachowe wskazujące na problemy z pamięcią (w oparciu o won: mięty, ryb, pomarańczy, róż, wyrobów skórzanych). Nerw węchowy jest jedynym nerwem czaszkowym bezpośrednio narażonym na działanie czynników środowiskowych. Komórki wykrywające zapachy łączą się z opuszką węchową na powierzchni podstawy mózgu, potencjalnie eksponując ośrodkowy układ nerwowy na ryzyko pochodzące z zewnątrz, jak zanieczyszczenia czy patogeny. Problemy z węchem mogą zatem być wczesnym zwiastunem choroby Alzheimera lub Parkinsona.