dr BARBARA WALKIEWICZ-CYRAŃSKA O RENESANSIE ESTETYKI LEKARSKIEJ – PSYCHOCOSMETOLOGY APERITIVO

#PsychocosmetologyAperitivo, Tamara Gotowicka w towarzystwie dr Barbary Walkiewicz-Cyrańskiej, ekspertki dermatologii estetycznej oraz medycyny anti-aging.

Estetyka wiąże się  nie tylko z możliwością poprawiania zewnętrznego piękna, ale także w znalezieniu wewnętrznej harmonii, zdrowia emocjonalnego. Nasz styl życia, pasje i sposób myślenia wpływają na świat, w którym żyjemy, który wybieramy. Decyzja zależy więc od CIEBIE!

SZTUKA ŻYCIA. ROZMOWY NIE TYLKO NA CZAS KRYZYSU

tekst: Brygida Rekowska

Barbara Walkiewicz Cyrańska dermatolog. Właścicielka renomowanej, warszawskiej Kliniki Viva Derm. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych. Przez dwie kadencje pełniła kolejno funkcje prezesa i wiceprezesa Europejskiego Stowarzyszenia Kosmetologii i Dermatologii. Znana i ceniona w Polsce i na świecie specjalistka w swojej dziedzinie.

Przeszłość nas zbudowała, ale nie można nią żyć a wydarzeniami przyszłymi będziemy się zajmować jak nadejdą

Widzimy zadbaną, elegancką i pewną siebie kobietę sukcesu – a przecież Twoje życie to też kryzysy i porażki….

Życie każdego z nas składa się też z kryzysów, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć ani uniknąć i ważne jest jaką lekcję  z nich wynosimy. Ja nauczyłam się, że oprócz zadań i obowiązków (zarówno tych rodzinnych, prywatnych jak i zawodowych) ważna jest przestrzeń dla siebie – dla swoich zainteresowań, pasji – tego co nas cieszy i relaksuje. Trzeba czuć się dobrze samemu ze sobą, niezależnie od tego kto i co nas otacza. Jestem zadaniowcem, lubię mieć cel, uczyć się, rozwijać. Coraz bardziej widzę jednak jak istotna jest też sama droga do tego celu i to aby na niej się skupiać każdego dnia. Ważne jest tu i teraz. Przeszłość nas zbudowała, ale nie można nią żyć a wydarzeniami przyszłymi będziemy się zajmować jak nadejdą. Obecnie buduję nową klinikę. Nie jest to najlepszy czas na inwestycję, ale kontynuuję bardzo już zaawansowane prace i robię swoje każdego dnia a tym co np. może się wydarzyć się jesienią (choćby w kontekście pandemii czy przewidywanego kryzysu) – będę się zajmować jesienią. W nawiązaniu do Twojego pytania kojarzy mi się obraz kaczki pływającej w stawie – pozornie sunie beztrosko i bez wysiłku przed siebie po wodzie a pod spodem mocno przebiera i pracuje nogami, żeby posuwać dalej.

 Najważniejsze żeby dobrze żyć – tu i teraz!

A jakie są Twoje prywatne pasje i zainteresowania? Co Cię cieszy i relaksuje najbardziej?

Lubię ruch, wysiłek fizyczny, ardenalinę – stąd chodzenie i wspinaczka po górach (byłam min. na Mont Blanc i Kilimandżaro). Kocham taniec, szczególnie salsę i tango, które wyzwalają serotoninę – hormon szczęścia. Od dziecka gram na pianinie i muzyka jest dla mnie bardzo ważna – zarówno muzyka poważna ale i np. jazz. Kontakt ze sztuką łączy się z moim życiem zawodowym, bowiem dermatologia estetyczna to, jak sama nazwa wskazuje, też sztuka estetyki. Dlatego np. w nowej klinice oprócz nowoczesnych gabinetów lekarskich będzie też przestrzeń wystawowa przeznaczona na galerię sztuki.

W jakim kierunku będzie się rozwijać medycyna estetyczna? Czy kryzys zatrzyma ten rozwój?

Nie sądzę, chociaż może przestawi akcenty. Żyjemy coraz dłużej i nie tylko czujemy się dłużej młodo ale i chcemy – co zrozumiałe – młodo wyglądać. Estetyka lekarska to jest taka rama do lustra jakim jest nasza skóra. Jako lekarz dermatolog zawsze patrzę całościowo na pacjenta, bowiem stan naszej skóry jest odzwierciedleniem stanu ogólnego naszego organizmu. Dlatego zawsze mam relację lekarz – pacjent a nie klient – który mówi czego oczekuje czy zamawia usługę. Najpierw przeprowadzam wywiad, potem stawiam diagnozę i jak trzeba zlecam dodatkowe badania (np. hormonalne). Medycyna przeciwstarzeniowa – to holistyczne podejście do człowieka, jego stanu fizycznego i psychicznego a to co widzimy i możemy zrobić na poziomie estetycznym – to efekt końcowy. Dlatego zawsze współpracujemy ściśle z lekarzami innych specjalności.

Co składa się na nasz dobrostan psychiczny i fizyczny? Jakie są podstawowe rady?

Po pierwsze  jedzenie – trzeba się odżywiać a nie jeść. Istotne są też nutriceutyki. Niezadawalający stan naszego zdrowia i wygląd (skóry, włosów, paznokci), nasza osłabiona aktywność, kondycja psychiczna i fizyczna – często związane są z niedoborami. Dlatego tak ważne są odpowiednie badania i profesjonalna, lekarska diagnoza. Tego bardzo brakuje w medycynie konwencjonalnej: doradzania ludziom zdrowym jak wzmacniać swój organizm i utrzymać dobrostan na dłużej, ale i chorym – jak przywrócić zakłóconą chorobą równowagę. Aktywność fizyczna i sen – to też ważne czynniki, które nas regenerują. Ogromną rolę odgrywa psychika – emocje, ludzie jakimi się otaczamy. Unikanie napięć, sztuka radzenia sobie ze stresem i akceptacja tego co nam życie przynosi.