MEDYCYNA ESTETYCZNA – XXI KONGRES

W dniach 26-29 września 2019 roku wzięliśmy udział w kongresie Medycyny Estetycznej zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Warszawski hotel Hilton zamienił się w sale wykładowe i warsztatowe mieszcząc ponad 1000 lekarzy z całego światy, przedstawicieli firm – ponad 80 wystawców, oraz mediów.


Tegoroczne sesje naukowe poświęcone były wielu interesującym zagadnieniom, wśród których wspomnieć warto kilkugodzinny blok pt. MEDYCYNA OPARTA NA FAKTACH (EBM) gdzie przybliżono publikacje naukowe dotyczące skuteczności zabiegów i terapii.

Na kongresie wystąpiło ponad 120 ekspertów z całego świata. Omawiane zagadnienia dotyczyły najpopularniejszych i najciekawszych zabiegów wykonywanych w ramach medycyny estetycznej.


We wrześniu 2019 roku PTME przeprowadziło badania ankietowe, w których wzięło udział 400 lekarzy różnych specjalizacji odpowiadając, jakie zabiegi są najbardziej popularne na przestrzeni lat 2017-2019. Lekarze świadczący usługi medycyny estetycznej posiadają różne specjalizacje medyczne. Najczęściej jest to chirurgia (21,2 proc), choroby wewnętrzne (15,1 proc) oraz stomatologia (9,8 proc), dermatologia (7,8 proc.) Lekarze są absolwentami studiów podyplomowych (75, 9 proc) lub kursów i szkoleń (51,8 proc). Okazuje się, że pacjentom zgłaszającym się do lekarza medycyny estetycznej zależy głównie na poprawie wyglądu (91,4 proc), spowolnieniu procesu starzenia się (83,3 proc) oraz pozbycia się kompleksów i podniesienia samooceny (82,4 proc). Aż 63, 3 proc. osób nie przyznaje się do skorzystania z zabiegów. Pacjenci najczęściej umawiają się na toksynę botulinową (36,5 proc), wypełniacze (25,4 proc.) oraz mezoterapię (17,5 proc). Poprawiąją czoło, usta oraz skórę wokół oczu. Jeśli chodzi o zabiegi na ciało to wskazano na mezoterapię, zabiegi laserowe oraz lipolizę. Polacy najczęściej poprawiają okolice brzucha, szyję oraz dekolt.
Najczęstszymi pacjentami gabinetów medycyny estetycznej są osoby w wieku 41-50 lat (58,4 proc) oraz 31-40 lat (38 proc). Osoby powyżej 50 roku życia lub młodsze sporadycznie decydują się na poprawianie urody. Badanie wykazuje, że klientami gabinetów są kobiety 87, 8 proc i 12,2 proc. panów. Czego najczęściej oczekują od lekarza? Skuteczności zabiegu (66,9 proc), bezpieczeństwa ( 46,9 proc) oraz naturalnego efektu po zabiegu (45, 3 proc). Pacjenci obawiają się też bólu oraz powikłań (51,8 proc). Jeśli chodzi o częstotliwość wykonywanych zabiegów, to Polacy korzystają z nich kilka razy w ciągu roku. Ciekawe są też odpowiedzi lekarzy dotyczące wiedzy pacjentów na temat zabiegów medycyny estetycznej, którą można uznać za dostateczną. Z badania wynika też, że pacjenci oczekują profesjonalnych audycji radiowych na ten temat i telewizyjnych (51 proc).

Dużym zainteresowaniem podczas kongresu cieszyła się też sesja dotycząca korekcji ust. Z pewnością jest to sztuka, aby wykonać ten zabieg nie doprowadzając do karykaturalnego wyglądu pacjentki.

Nie pominięto znaczenia medycyny estetycznej w kontekście opieki nad seniorami.

Dr Claudio Coscia przedstawił innowaycjnny zabieg na trądzik, Sebacia. Dr Ewa Kaniowska, jak zwykle z charyzmą, opowiedziała o skuteczności metody COSMELAN zwalczającej przebarwienia. Ważny wykład poświęcony był konieczności dokładnych badań laboratoryjnych, które należy wykonać przed terapią.

Niezwykle ciekawym blokiem były różne aspekty biznesowych usług medycyny estetycznej. W tym przybliżenie technik sprzedaży usług, bowiem z pozyskiwaniem nowych klientów nie jest na rynku łatwo. Czy psychologiczne aspekty, na które warto aby lekarz zwrócił uwagę przed wyrażeniem zgody na przyjęcie i obsługę pacjenta.
Gratulacje dla głównego Organizatora, prezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, dr Andrzeja Ignaciuka, który objął w tym roku funkcję prezesa Międzynarodowej Unii Medycyny Estetycznej zrzeszającej 32 krajów, posiadające Towarzystwa Naukowe, które zajmują się Medycyną Estetyczną.