ATELIER PROFUMIOTAMARA – SZTUKA DLA ZDROWIA. COGNITIVE WELLNESS

Nazywam się Tamara Gotowicka i jestem twórcą marki PROFUMIOTAMARA (COGNITIVE WELLNESS, SZTUKA DLA ZDROWIA) która powstała w wyniku wieloletniego doświadczenia humanistki, dziennikarki, wydawcy, edukatorki, italianistki zajmującej się propagowaniem tematyki dotyczącej szeroko pojętego piękna, zdrowia, dobrego samopoczucia, dbania o wszechstronny rozwój, zdrowe nawyki, kreatywność oraz pasję.

Moje humanistyczo-artystyczne wykształcenie, zainteresowanie neuronauką pozwoliło mi szerzej spojrzeć na problem zdrowia i samopoczucia. Interesuje mnie interdyscyplinarne podejście do problemów naukowych i duchowych. Wierzę w moc ludzkiego umysłu, od którego zależy regeneracja, witalność, tożsamość, poczucie radości i spełnienia.

Jesteśmy zestresowani, przebodźcowni, odczuwamy różne lęki, czasami irracjonalne. Brakuje nam motywacji i sił do działania oraz pomysłów, kreatywności. Coraz częściej  narzekamy na brak wartościowych relacji, brak zainteresowania i empatii wobec drugiego człowieka. Te odczucia dotyczą większości z nas i wiążą się bezpośrednio z naszym zdrowiem. Napawające lękiem choroby, neurodegeneracyjne mózgu, nowotworowe, nie muszą być traktowane jako wyrok. W świetle ostatnich badań medycznych, ale także własnych doświadczeń, wiem, że istnieją fantastyczne metody na poradzenie sobie z lękiem i niepewnością jutra. Wśród nich jest SZTUKA, RUCH, ZAPACH, które wspierają terapie i zwiększają możliwość odczucia ulgi i wyleczenia, wpływając na biochemię naszego mózgu, od którego zależy proces leczenia.

W ramach doktoratu, jako pierwsza zajęłam się ZMYSŁEM WĘCHU I ROLĄ ZAPACHU W UJĘCIU TERAPEUTYCZNYM w literaturze oraz sztuce, gdzie wykorzystałam założenia Nowej Humanistyki (stawiającej na interdyscyplinarność) i połączyłam ją z ideą sztukoterapii.

Ponieważ medycyna bliska jest sztuce, w której przecież odnajdujemy całą paletę emocji, kolorów, kształtów, zapachów, postanowiłam połączyć sztukę (zachwyt Italią) zapachy i zachęcić do podróży w głąb siebie, aby nawiązać kontakt ze swoimi emocjami oraz nauczyć się przeżywać je lżej, na nowych i skuteczniejszych zasadach.

W Nieśmiertelności. Prometejskim śnie medycyny doktor Andrzej Szczeklik, lekarz humanista, który patrzył na człowieka z perspektywy miłości i wartości, podkreślał, że „przez pracę nad sobą, rozwój wewnętrzny, kształcenie charakteru i umiejętności, można zdobyć cnoty”. Umożliwia to dzieło sztuki, dzieło literackie  potrafiące „zmienić rzeczywistość wychowawczą, znacząco wpływać nawet na psychikę człowieka, na przykład uświadamiając mu to, co w nim nieświadome”.

Słusznie uważał Escarpit, iż „książka jest przedmiotem takiego samego cichego kultu jak kult chleba, ponieważ była chlebem duchowym, […] wielkim zwycięstwem człowieka […] nad własną nieświadomością”. Słusznie autor dopatrywał się w chlebie symbolu zwycięstwa człowieka nad głodem wiedzy i treści, które są w stanie uleczyć jego duszę.

Praca naszego mózgu to bezustanne odbieranie i przetwarzanie bodźców zmysłowych. Nic dziwnego, że najgorszą z tortur nie jest zadanie ofierze przejmującego bólu, lecz odebranie jej możliwości zmysłowej percepcji otaczającego świata, przybliżającej człowieka do odczuwania i poczucia tożsamości. Autorski program COGNITIVE WELLNESS&ARTTHERAPY służy wspieraniu dobrostanu poprzez sztukę, doznania olfaktoryczne, dary i przesłanie otaczającego piękna natury. Bowiem przyszłością medycyny jest konieczność interdyscyplinarnego spojrzenia na problemy człowieka, jego duchowe potrzeby, cielesne i reakcje emocjonalne, aby lepiej zrozumieć sygnały psychosomatyczne oraz nieodgadnione możliwości samoregulacji i regeneracji. 

Miał rację Salvador Dalí, twierdząc, że z pięciu zmysłów, jakie posiadamy, zmysł powonienia jest tym, który daje najlepsze pojęcie o nieśmiertelności. Zapewne dlatego wszechstronnie działający zapach wywołuje w nas tak silne emocje nawet na stronach książki sięga bowiem do korzeni naszego jestestwa, do podświadomości, dotyka aspektu duchowości, a dzięki obecności w literaturze, spełnia też dodatkową ważną rolę w utrzymaniu naszego mózgu oraz jego funkcji poznawczych w dobrej formie. 

Zapraszam na interdyscyplinarne warsztaty SZTUKI DLA ZDROWIA firmy i placówki edukacyjne pragnące dzielić się wszystkim tym, co wspiera innych na zakręcie ich życia.

(SZTUKA DLA ZDROWIA czyni cuda, wywołuje ZACHWYT, poczucie lekkości, skupienie, kreatywność, które dla mózgu są panaceum. Podczas spotkania będziemy kontemplować dzieła sztuki, rysować nasz krajobraz emocjonalny, wąchać, wcielać się w różne role, aby zrozumieć siebie. Będziemy odczuwać, poprzez dotyk, poprzez muzykę oraz ruch naszego ciała.

To, co nas porusza, zachwyca umożliwia głęboką ZMIANĘ. Jest jak ZAPACH, MUZYKA, która, jak pisał doktor Andrzej Szczeklik – przybywa z innego świata, z odległej krainy. Wnika w nas, przenika, wypełnia. Porusza pamięć tamtego wtargnięcia i nie da się pochwycić słowem, w nim zamknąć. Bowiem w lekkości i zabawie, czyli czymś przyjemnym dla  naszego mózgu, nareszcie też bezwysiłkowym, bezstresowym, może dokonać się głęboka pozytywna zmiana). 

dr Tamara Gotowicka przepisze Ci na receptę bezcenne, ponadczasowe dzieła, przypominające każdemu z nas, jak wielkimi JESTEŚMY ARTYSTAMI i LEKARZAMI DLA SIEBIE ORAZ INNYCH.

PROFUMIOTAMARA

(COGNITIVE WELLNESS&ARTTHERAPY)

Wszystkie cząstki światła wracają do mnie, jak zapach.